O‘zbekiston va Ispaniya sarmoyaviy hamda texnologik hamkorlik imkoniyatlarini kengaytirmoqda
7-aprel kuni Madrid shahrida O‘zbekiston-Ispaniya biznes forumi bo‘lib o‘tdi. Unda har ikki mamlakatning ishbilarmon doiralari, moliya institutlari va davlat idoralari vakillari jam bo‘ldi.
Forum ikki tomonlama hamkorlik istiqbollarini muhokama qilish, O‘zbekiston va Ispaniya o‘rtasida investitsiya, sanoat va texnologiyalar sohalarida hamkorlikning yangi yo‘nalishlarini ishlab chiqish uchun muhim maydonga aylandi.
Investitsiyalarni jalb etish agentligi direktori vaqtincha vazifasini bajaruvchi Roksana Nesor O‘zbekistonning investitsiyaviy salohiyati va o‘zaro manfaatli hamkorlikning asosiy yo‘nalishlari bo‘yicha taqdimot o‘tkazdi. Nutq davomida xorijiy investorlar uchun ustuvor sohalar, mamlakatda amalga oshirilayotgan islohotlar, O‘zbekiston-Ispaniya hamkorligini kengaytirish uchun aniq imkoniyatlar belgilab olindi.
Tadbir doirasida Ispaniyaning bir qator yetakchi kompaniyalari, jumladan, CAF (Construcciones y Auxiliar de Ferrocarriles, S.A.), Novargi Spain, Banco Santander, Kern S&D bilan maqsadli muzokaralar o‘tkazildi. Transport infratuzilmasi, energetika, sanoat va barqaror rivojlanish sohalarida qo‘shma loyihalarni amalga oshirish istiqbollari muhokama qilindi.
Uchrashuvlar yakunida amaliy hamkorlikni yanada rivojlantirish, qo‘shma loyihalar portfelini ishlab chiqish va ispaniyalik manfaatdor sheriklar bilan muzokaralarni davom ettirish bo‘yicha kelishuvlarga erishildi.

Uzbekistan and Spain are expanding opportunities for investment and technological cooperation
On April 7, Madrid hosted Uzbek-Spanish business forum bringing together representatives of the business community, financial institutions, and government bodies from both countries.
The forum became an important platform for discussing prospects for bilateral cooperation and developing new areas of interaction between Uzbekistan and Spain in the fields of investment, industry, and technology.
The acting director of the Investment Promotion Agency Roksana Nesor delivered a presentation on Uzbekistan’s investment potential and key areas of mutually beneficial cooperation. During the speech, she outlined priority sectors for foreign investors, ongoing reforms in the country, and specific opportunities for expanding Uzbek-Spanish partnerships.
As part of the event, targeted negotiations were held with several leading Spanish companies, including CAF (Construcciones y Auxiliar de Ferrocarriles, S.A.), Novargi Spain, Banco Santander, and Kern S&D. The discussions focused on the prospects for implementing joint projects in transport infrastructure, energy, industry, and sustainable development.
Following the meetings, parties agreed to further advance practical cooperation, develop a portfolio of joint projects, and continue negotiations with interested Spanish partners.