O‘zbekistonning "yashil" energetikani rivojlantirishga intilishi va Yaqin Sharq investorlarining roli
Markaziy Osiyodagi eng jadal rivojlanayotgan iqtisodiyot — Oʻzbekiston tub oʻzgarishlarni boshdan kechirmoqda. 1991-yilda mustaqillikka erishgan bu yosh mamlakat oʻziga xos shijoat va optimizm bilan oʻz iqtisodiyotini tubdan yangilamoqda va qayta yoʻnaltirmoqda. Haqiqatan ham, Prezident Shavkat Mirziyoyev tomonidan 2017-yilda boshlangan ambitsiyali islohotlar dasturi miqyosi va qamrovi jihatidan mutlaqo misli koʻrilmagandir.
Oʻzbekistonning yirik davlat aktivlarini xususiylashtirish, xorijiy investitsiyalar oqimini keskin oshirish va gullab-yashnayotgan texnologiyalar bozorini barpo etish uchun mamlakatning yosh, STEM-savodxon ishchi kuchidan foydalanish — bu haqiqiy oʻzgarishlarning yoʻl xaritasidir.
Biroq bu barcha hayratlanarli oʻzgarishlar va ular keltirib chiqarayotgan taʼsirchan iqtisodiy koʻrsatkichlar (2024-yilda Oʻzbekistonda YAIM oʻsishi 6,5% ni tashkil etdi, nominal YAIM esa 115 milliard dollarga yetdi) bitta muhim va ajralmas sohaga — energetikaga tayanadi.
Hech bir rivojlangan zamonaviy iqtisodiyot oʻz energetika bazasini eʼtiborsiz qoldira olmaydi. Anʼanaviy sanoat quvvatlarini kengaytirishdan tortib, yangi raqamli va xizmat koʻrsatish iqtisodiyotini energiya bilan taʼminlashgacha — XXI asrdagi taraqqiyot har qachongidan ham koʻproq energetikaga bogʻliqdir.
Hukumatimiz bu haqiqatni yaxshi anglaydi. Bundan tashqari, biz Oʻzbekistonning tabiiy energetika boyligidan foydalanish boʻyicha qoʻshaloq strategiyani amalga oshirishga intilmoqdamiz: mamlakatning yashil energiya ishlab chiqarish quvvatini kengaytirish bilan bir qatorda, global tajriba va moliyaviy koʻmak yordamida mavjud energetika aktivlarini modernizatsiya qilish.
Hukumat strategiyasining ushbu ikkinchi yoʻnalishi aynan shu oyda muhim, tarixiy muvaffaqiyatga erishdi. Fevral oyi boshida Oʻzbekiston Milliy investitsiya jamgʻarmasi (UzNIF) global aktivlarni boshqarish giganti — Franklin Templeton tomonidan boshqarilishi haqidagi eʼlon, hukumatning Oʻzbekiston iqtisodiyoti markaziga eng ilgʻor va zamonaviy korporativ hamda operativ standartlarni joriy etish qatʼiyatidan dalolat beradi. Jamgʻarma — UzNIF — 18 ta davlat korxonasini oʻz ichiga oladi, ularning umumiy qiymati Franklin Templeton tomonidan 1,5 milliard AQSH dollariga baholanmoqda. UzNIF portfelining deyarli 30 foizini tashkil etuvchi energetika aktivlari alohida qiziqish uygʻotmoqda.
Ushbu aktivlarni yakuniy bosqichda xalqaro investorlar uchun tayyorlash jarayonida Franklin Templeton transformatsiya strategiyalarini amalga oshiradi va bu orqali mamlakatning mavjud elektr energiyasi hamda taqsimlash infratuzilmasini tubdan yangilaydi.
Biroq Oʻzbekistonning mintaqaviy yetakchiligi aynan yashil energetikada yaqqol koʻzga tashlanadi. Bu yerda ham hukumatning ambitsiyali maqsadlari amaliy harakatlarni jadallashtirdi: biz 2030-yilga kelib milliy energetika balansimizda qayta tiklanadigan energiya ulushini 40% ga yetkazishni maqsad qilganmiz. Bundan tashqari, Yaqin Sharqdagi biznes hamkorlarimiz ushbu maqsadni amalga oshirishga yordam bermoqda.
Masalan, ACWA Power kompaniyasi qayta tiklanadigan energiya manbalariga oʻtishimizni kuchli qoʻllab-quvvatladi va bizning hamkorligimiz bir necha yil oldin hech kim bashorat qila olmagan tarzda rivojlandi. Bugungi kunda Oʻzbekiston ACWA uchun uning mahalliy Saudidagidan keyingi eng yirik bozori hisoblanadi va kompaniyaning 13,9 milliard dollarlik umumiy investitsiyalari mamlakat boʻylab amalga oshirilayotgan 15 ta loyihaga taqsimlangan. Markaziy Osiyodagi eng yirik batareyali energiya saqlash tizimidan tortib, innovatsion yashil vodorod loyihasigacha — shamol va quyosh elektr stansiyalarini aytmasa ham boʻladi — ACWA Power bilan hamkorligimiz qayta tiklanadigan energetika sohasidagi mavqeyimizni tarixiy choʻqqilarga koʻtarmoqda. Shunga oʻxshash, Masdar kompaniyasi ham Oʻzbekistondagi ilk investorlardan biri boʻlib, endilikda mamlakatimizda Markaziy Osiyodagi eng yirik shamol elektr stansiyasiga va mintaqadagi eng yirik quyosh energetikasi loyihalariga egalik qilmoqda. Bu ularning Oʻzbekiston boʻylab uchta sanoat miqyosidagi quyosh elektr stansiyalaridan tashqarisidir.
Goʻyo bularning oʻzi yetarli emasdek, 2022-yilgi Toshkent xalqaro investitsiya forumida (TIIF) Nebras Power kompaniyasi Oʻzbekistonning markaziy hududida Sirdaryo II bugʻ-gaz issiqlik elektr stansiyasini (CCGT) qurish va foydalanish boʻyicha oʻz qarorini rasmiylashtirdi. Shuningdek, 10-12-iyun kunlari boʻlib oʻtadigan TIIF 2025 forumida yana qoʻshimcha bitimlar tuzilishini kutmoqdamiz, unda Oʻzbekiston taklif etayotgan salmoqli investitsiya imkoniyatlarini namoyish etish uchun butun dunyodan investorlar yigʻiladi.
Bu hozirda Oʻzbekistonda rivojlanayotgan qayta tiklanadigan energetika loyihalarining toʻliq sharhi emas, lekin u aniq bir tendensiyani koʻrsatadi: Yaqin Sharqdan kiritilayotgan investitsiyalar mamlakatimning nafaqat yashil energiya resurslariga erishishida, balki iqtisodiyotimizni modernizatsiya qilish va diversifikatsiya qilish kampaniyamizda ham ajralmas oʻrin tutadi.
Yaqin Sharqdagi hukumatlar va biznes subyektlari bilan hamkorligimiz shunchaki geografik yaqinlikdan koʻproq narsaga asoslangan. Islom olamining eng buyuk intellektual va badiiy yutuqlarining ayrimlari aynan Oʻzbekistondan tarqalgan: Samarqandning koʻplab tarixiy masjidlari hashamatidan tortib, algebraga asos solgan va Xiva farzandi boʻlgan buyuk matematik Al-Xorazmiygacha (780-850 yj.).
Kelings, asrlar davomida boʻlgani kabi, Oʻzbekiston va Yaqin Sharqning buyuk xalqlari oʻrtasida savdo va investitsiyalar, shuningdek, ilm-fan va texnik bilimlar almashinuvi davom etadigan kelajakni barpo etishga ahd qilaylik.

Uzbekistan’s Green Energy Pursuit and Role of Middle Eastern Investors
The fastest-growing economy in Central Asia, Uzbekistan, is a country undergoing a transformation. With all the energy and optimism of a young country, only independent since 1991, Uzbekistan is radically revitalising and reorienting its economy. Indeed, President Shavkat Mirziyoyev’s ambitious reform programme, launched in 2017, is unprecedented in its scale and scope.
Privatising Uzbekistan’s major state-owned assets, attracting dramatically increased foreign investment, and capitalising on the country’s young, STEM-literate workforce to establish a thriving tech market – this is a roadmap for real change.
But all of these exciting developments, and the impressive economic metrics they are producing (Uzbekistan recorded GDP growth of 6.5% in 2024, with its nominal GDP reaching $115 billion) are underpinned by one crucial, indispensable sector: energy.
No sophisticated modern economy can afford to neglect its energy base. From the expansion of traditional industrial capacity to powering the new digital and services economy, development in the 21st century is more energy-dependent than ever.
Our government recognises this fact. More than this, we’re committed to pursuing a twin-strategy to capitalise on Uzbekistan’s natural energy wealth: expanding the country’s green energy generation capacity whilst at the same time modernising existing energy assets with the support of global expertise and finance.
This latter plank of government strategy has only this month won a significant, historic victory. The announcement early in February that the National Investment Fund of Uzbekistan (UzNIF) would be managed by the global asset management heavyweight Franklin Templeton is a demonstration of the government’s determination that the best and most contemporary of corporate and operational standards are integrated into the heart of Uzbekistan’s economy. The fund – UzNIF – comprises 18 state-owned enterprises whose collective value Franklin Templeton assesses at US $1.5 billion. Of particular interest are the energy assets featured in UzNIF, which compose almost 30% of the portfolio.
Preparing these ultimately for global investors, Franklin Templeton will implement transformation strategies and, in so doing, will dramatically upgrade the country’s existing power and distribution infrastructure.
But it’s in green energy that Uzbekistan’s regional leadership is most striking. Here again, ambitious government goals have galvanised action: we are aiming to see our national energy mix comprise 40% renewables by 2030. What’s more, it’s our partnership with businesses in the Middle East which are helping us realise this goal.
ACWA Power, for example, has been a strong supporter of our pivot to renewables, and we’ve seen our partnership flourish in ways few could have predicted only years ago. Uzbekistan now represents ACWA’s biggest market after its domestic Saudi one, and the company’s total investments of $13.9 billion are distributed across 15 projects it is developing across the country. From the largest battery energy storage system in Central Asia to a pioneering green hydrogen project – not to mention a wind farm and solar plant – our partnership with ACWA Power is elevating our renewable energy profile to historic highs. Masdar, meanwhile, was another early investor in Uzbekistan and now boasts Central Asia’s largest wind farm in the country, as well as the region’s largest solar development projects. That’s before we consider the company’s three utility-scale solar power plants across Uzbekistan.
As if this wasn’t enough, at the Tashkent International Investment Forum (TIIF) in 2022, Nebras Power formalised its decision to construct and ultimately operate the Syrdarya II Combined Cycle Gas Thermal (CCGT) power plant in Uzbekistan’s central region. We also expect further deals to be completed at TIIF 2025, taking place June 10-12, which will convene investors from across the globe to showcase the significant investment opportunities that Uzbekistan offers.
This is by no means a comprehensive survey of the renewables projects which are currently advancing in Uzbekistan, but it demonstrates a clear trend: investment from the Middle East has been indispensable in my country’s pursuit not only of green energy resources, but also in our campaign to modernise and diversify our economy.
Our partnerships with governments and businesses in the Middle East are founded on more than geographic proximity. Some of Islam’s great intellectual and artistic achievements emanated from Uzbekistan: from the splendour of Samarkand’s many historic mosques to the great mathematician Al-Khawarizmi (780-850 CE), who invented algebra and was a son of Khiva.
Let us commit to forging a future in which trade and investment, as well as learning and technical knowledge, flow between Uzbekistan and the great nations of the Middle East, as they have done for centuries before us.